Edukacja
Wytyczne ESC/EACTS 2021 dotyczące leczenia wad zastawkowych serca
Wytyczne ESC 2020 dotyczące leczenia osób dorosłych z wrodzonymi wadami serca
Wytyczne ESC dotyczące postępowania w chorobach układu sercowo-naczyniowego podczas ciąży
Start
Finish
W grudniowym numerze Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej (PAIM, DOI: 10.20452/pamw.16652) został opublikowany opis przypadku Lipczyńskiej i współautorów dotyczący pacjentki z zespołem Eisenmengera, u której rozpoznano raka sutka i która z tego powodu wymagała operacji.
Nowotwory są u tych pacjentów przyczyną zgonów w 6-13% przypadków.
Pacjentka była przewlekle leczona antagonistą witaminy K oraz z powodu nadciśnienia płucnego macitentanem i sildenafilem. Zanim trafiła do Państwowego instytutu Medycznego w Warszawie, została zdyskwalifikowana z leczenia chirurgicznego w ośrodku w miejscu jej zamieszkania. Przyczyna tyło bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe zabiegu.
Opis przypadku głównie koncentruje się na podejściu wielodyscyplinarnym i indywidualnych planach dla konkretnego pacjenta oraz nowoczesnych sposobach znieczulenia i monitorowania w trakcie operacji.
Dostęp do pełnego tekstu publikacji pod adresem https://www.mp.pl/paim/issue/article/16652/
W październikowym numerze Kardiologii Polskiej (Kardiol Pol, Polish Heart Journal) został opublikowany artykuł oryginalny, w którym dr Warchoł-Celińska i wsp. na podstawie danych dla 398 chorych po operacji Fontana z 8 polskich ośrodków, dokumentując lepszą jakość opieki nad osobami do 18. r.ż w porównaniu ze starszymi w oparciu o opracowany system punktowy, przedstawia złożony problem organizacji opieki nad pacjentami ze złożonymi wadami wrodzonymi w Polsce.